این جستار شامل 2 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  f_k در 9 ماه، 2 هفته پیش بروز شده است.

فالوده یزدی

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

فالوده یزدی چیزی است که واقعا به خاطرش بارها و بارها تهران نشستم پشت ماشین و روندم تا اینکه یزد پیاده شدم و خوردم و برگشتم تهران. فالوده یزدی بی نظیره. البته همین فالوده رو تو کرمان هم دارند به اسم فالوده کرمانی می شناسند. یادش بخیر رفسنجان که بودم کار هر روزم بود.

رفسنجان فالوده فروشی اصغر پهلوان بود. اصغر پهلوان مردی بسیار بسیار چاق و درست اندام بود که می گویند دورانی کشتی گیر نیز بوده است ولی بین مردم جایگاه رفیعی داشت. تابستان ها فالوده می داد و در فصول سرد سال نیز حلوا می پخت.

در کرمان و رفسنجان و در یزد می توان این نوع از فالوده را یافت. این نوع از فالوده تفاوت های بنیادین با فالوده شیرای دارد و از نظر من اصل فالوده این است و هر چه فالوده جز این در بازار می بینید همه سوء تفاهم می باشد. در یزد معروف ترین جا برای خوردن این نوع فالوده شیر حسین می باشد.

در زمستان که فصل فالوده نیست به جای فالوده ماقوت یا ماقوتک می فروشند که البته من خود فالوده را ترجیح می دهم. این نوع فالوده با یخ عرضه می شود و گاه تخم شربتی نیز در آن می ریزند. من اگر در رژیم نباشم به راحتی می توانم 5 کاسه فالوده یزدی را پشت سر هم سر بکشم.

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

جالب اینه تو تهران که هر چی بگی هست فالوده یزدی و فالوده کرمانی نیست یا دست کم من یکی ندیده ام. یه مدت خیلی هم دنبالش بودم ولی از هر کسی که پرسیدم سراغی نداشت. الزاما برای خوردن فالوده از این نوع باید به سمت یزد یا رفسنجان یا کرمان راند

• f_k
      مشارکت کننده
      f_k

به خصوص فالوده شیر حسین
      شیر حسین دو تا شعبه دیگه علاوه بر شعبه اصلی داره شعبه اصلی رو تمریات کردن و خیلی مرتب شده

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.

هرگونه باز نشر مطالب این سایت حتی با ذکر منبع منوط به کسب اجازه ی کتبی می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت به استناد قانون حمایت حقوق مولفین و مصنفین و ... .پیگرد قاطع قانونی را به دنبال خواهد داشت.