این جستار شامل 7 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  صدرگشت در 3 ماه، 1 هفته پیش بروز شده است.

دینام ۱۲ ولت دوچرخه

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

در به در دنبال دینام 12 ولت دوچرخه می گشتم ولی گویا دیگر دینام های قدیمی تولید نمی شوند و البته گویا اصلا دینام پر قدرت تولید برق برای دوچرخه در بازار نیست و نمونه هایی که وجود دارند توپی های دوچرخه هستند که اولا قدرت چندانی نداشته امپر قابل توجهی تولید نمی کنند در ثانی بسیار بسیار گران و پر هزینه و پر دردسر می باشند. یاد دینام های قدیمی بخیر که هم می شد به راحتی بر روی دوچرخه نصب کرد هم اینکه ارزان بود ولی تولید نمی شود و گویا نمونه های قدیمی نیز در بازار نایاب شده است. هر چه در بازار دیدم نمونه های قدیمی 6 ولتی بودند که البته به کار من نمی آمد و من منبع تولید برق 12 و 12 به بالا لازم داشتم و نمونه ی خوب حتی در میان استوک فروشی ها نبود و هر چه دیدم درب و داغون بود و البته به قیمت های نجومی و بیخود.

وقتی به دوچرخه سازی های قدیم حوالی گمرک هم رجوع می کردم یا نداشتند و یا اولین سوالی که می کردند این بود برای ماهیگیری می خواهی؟ حالا اینکه از این نمونه دینام ها چگونه برای گرفتن ماهی استفاده می کنند بحث دیگری است و البته بی رحمی مطلق می باشد ولی ذهن را به این سمت و سو می برد شاید استفاده از این دینام ها برای ماهیگیری سبب شده است تا این نمونه ها در بازار کمیاب شوند وگرنه کسی این روزها از این دینام ها بر روی دوچرخه نمی بندد و پاهای امروزی ها توان رکاب زدن بر دوچرخه ای که این نمونه دینام ها را بر خود دارند را نمی توانند داشته باشند.

به هر حال در چندین بار تلاش برای یافتن این نمونه دینام ها ناموفق بوده ام و البته از نمونه 6 ولت استفاده کرده و ولتاژ تولید شده را با تقویت و به 12 ولت تبدیل می کنم که امپر قابل توجهی ندارد و همواره در صدد یافتن دینام دوچرخه 12 ولت روان و خوب هستم و چندی است که به دوچرخه سای های قدیمی سری نزده ام و باید این بار که زمستان برای دوچرخه سواری قصد کویر کردم سر بزنم ببینم می بایم یا نه.

در دنیا در اسپانیا و فرانسه و حتی بلاروس نیز شدیدا به دنبال منبع تولید برق 12 ولت دوچرخه بودم که گویا تولید نمی شود و چاره ای جز یافتن همان نمونه های قدیم نیست.

• حمید
    حمید

باید راهی باشه برای استفاده دینام موتور سیکلت و ماشین روی دوچرخه . یه چرخ دنده که به زنجیر وصل بشه و سر دینام نصب شده باشه . و یک باطری هم برای ذخیره برق . من که خیلی دوست دارم یه چراغ دست ساز ببندم روی دوچرخم و شب روشن بشم . باید از برقکارها ی موتورسیکلت کمک بگیرم .

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

چند تا مشکل اساسی هست. دینام های موتور و دوچرخه توان بالایی لازم دارند و دیگه پدال زدن با دوچرخه ای که دینام موتور یا خودرو روش بسته شده است خیلی سخت می شه. بسیار بزرگ هستند. وزن خیلی زیادی دارند. نمای خیلی زشتی به دوچرخه می دهند و … من این سیستم رو روی دوچرخه دارم منتهی می خوام کامل ترش بکنم

• هوگو
    هوگو

استفاده از 12 ولت بجای 6 ولت تصمیم خوبی بود. منم تو فکر ساخت چنین چیزی بودم. به نظرم یه دینام ضعیف که کلا تو مدار باشه و باتری رو شارژ کنه، امکان پذیره. نیاز نیست که حتما از یه دینام قوی استفاده کرد.
    باید بگردم دنیال یه موتور dc یا دینام که اولا جمع و جور باشه و کاربردی

• صدرگشت
      سرپرست کل
      صدرگشت

تو گمرک که معدن دوچرخه هست دینام های 6 ولت تولید چین هست به قیمت خیلی پایین ولی کاربردی نیستند و البته استوک شش ولت هم تا دلت بخواد هست. موتور dc مشکل پایه خواهی داشت از این دینام شش ولت ها بخر پایه هم دارند و کار باهاشون خیلی راحته. چینی هاش با چراغ زیر 25 تومن و استوک هم دینام خالی همین حوالی الان می شه خرید. دینام 12 ولت برای دوچرخه تو بازار نیست نمی دونم هر جا هم رفتم بخرم یا نداشتن یا قیمت خون پدرشون بود یا اینکه داغون و به درد نخور و زنگ زده بود. نمی دونم چرا انقدر نایاب شده یقینا برا یه کاری ازش استفاده می کنند که نایاب شده. یه بار رفتم بخرم یارو از دهنش پرید گفتم برا ماهیگیری می خواهی؟ فکر کنم باهاش ماهیگیری غیر مجاز می کنند اخه دور بالا ولتاژی که تولید می کنه انقدری هست که برقش ادم رو بگیره و شوک بده و شاید برای شوک دادن به ماهی ها و فلج کردن شون استفاده می کنند تا ماهی ها بیان بالا بتونن بگیرن که اگه این کار رو بکنن بسیار بی رحمانه و ناجوانمردانه است.

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

نه دینام های کوچک برای کارهایی که من می خواستم جوابگو نیست. باتری که استفاده می کنم 7 امپر هست یقینا دینام 6 ولت نمی تونه توان کافی تولید کنه خصوصا وقتی افزایش ولتاژ می دی افت امپر هم محسوس هست. دینام های 12 ولت قدیمی خیلی وات بالا و خوبی دارند. البته لاستیک رو به مرور می سابند و از بین می برند ولی هم توان خوبی تولید می کنند هم اینکه فشار زیادی به دوچرخه سوار وارد می کنند و این برای من که می خواهم تمرین سنگین تری داشته باشم به مراتب بهتره. خوشحالم که شما هم علاقمند به این مبحث شدید.

• آرش
    آرش

سلام، من یه دونه دینام نو دارم البته با چراغ
    برای دوچرخه بوده که قبلأ بازش کردم و حالا هست

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

درود بر شما. ولتاژ مهمه بی زحمت ببینید روش نوشته چند ولت و اگه بتونید یه عکسی ازش هم بگیرید بذارید قیمت رو هم بفرمایید

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.

هرگونه باز نشر مطالب این سایت حتی با ذکر منبع منوط به کسب اجازه ی کتبی می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت به استناد قانون حمایت حقوق مولفین و مصنفین و ... .پیگرد قاطع قانونی را به دنبال خواهد داشت.