صدر گشت انجمن ها جاذبه های گردشگری ایران سفر به آذربایجان شرقی مردم تبریز نیازمند بازبینی در فرهنگ و رفتار

این جستار شامل 13 پاسخ ، و دارای 4 کاربر است ، و آخرین بار توسط  nikandisheh در 3 ماه، 1 هفته پیش بروز شده است.

مردم تبریز نیازمند بازبینی در فرهنگ و رفتار

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

مردم تبریز نیازمند بازبینی در فرهنگ و رفتار هستند. فرصتی دست داد به همراه چند مهمان خارجی سفری به تبریز داشتیم. باور کنید در بالای کوه ها و ارتفاعات طالش و در میان عشایر نیز ما و مهمانان ما به قدری راحت بودیم که گویی در دل اروپا هستیم ولی وقتی به تبریز رسیدیم با عنایت به اینکه زنان اکیپ در چهار چوب قوانین جمهوری اسلامی ایران لباس پوشیده بودند ولی کمی راحت تر از مردم محلی ایران بودند مردم تبریز با دیدن این زنان چنان رفتارهای شنیع و زننده و زشت بصری و حتی کلامی از خود نشان دادند که من رو به مهمان ها کرده از اینکه به اشتباه تصور می کردم مردم تبریز دست کم از این نظر با فرهنگ هستند و سخت در اشتباه بوده ام و از بابت این رفتارهایی که مردم تبریز با این خارجی ها و با کسانی که در گونی فرو نرفته و لباس راحتی پوشیده بودند می کردند عذرخواهی کردم.
    تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال آتی معرفی شده است ولی حقیقتا شایسته است مردم تبریز از این نظر به خود آمده و تغییرات اساسی در فرهنگ و در رفتار و در شئونات خود داشته باشند و در مواجهه با کسانی که بر خلاف خود تبریزی ها زنان خود را در گونی حمل و نقل نکرده و گونی تن زنان شان نمی کنند متمدن تر برخورد کنند. باور کنید با دیدن رفتار هم وطنان تبریزی مان من و مهمانان به این باور رسیده بودیم که مگر این مردم زنان و مادران و خواهران و دختران خود را در گونی می کنند که با دیدن توریست هایی که در چهار چوب قوانین جمهوری اسلامی ایران ولی کمی راحت لباس پوشیده و کمی راحت برخورد می کنند چنین عنان از دست داده و چنین رفتارهای زشتی از خود بروز می دهند.
    حمل بر مباحث قومی و قبیله نگردد که من خود ترک و اهل همان سمت ها هستم ولی از رفتار و از فرهنگی که دست کم در این زمینه از خود بروز دادید واقعا عرق شرم بر پیشانی ام جاری شد پس به جای فرافکنی و به جای اینکه پیراهن عثمان به دست گرفته و داعیه ی توهین های قومی سر دهید این قبیل رفتارها را اصلاح کنید که بسیار زشت و زننده است. بیشتر بخوانید.

• f_k
    مشارکت کننده
    f_k

اصولا شهرستان ها اینجورین حالا فرق نمیکنه تبریز باشه یا جای دیگه به جز شهرستان هایی که توریست زیاد دارن

• شيرازي
    شيرازي

نه من خودم هم اين خاطرات بد رو از تبريز دارم، مراغه از تبريز كوچك تره ولي مردمش از اين نظر با فرهنگ ترند در ضمن تبريز شهر كوچك نيست ها

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

ربط به شهرستان و تهران بودن نداره. بالا کوه های طالش تو دهات هایی که کلا سی نفر سکنه داشتند طوری راحت بودیم و مردمش طوری با فرهنگ بودند که باورمون نمی شد ولی در عوض مردم تبریز طوری بی فرهنگ ظاهر شدند که من شرم ام شد

• f_k
      مشارکت کننده
      f_k

منظورم از اون لحاظ نبود منظورم این بود که متاسفانه این مسئله در شهرهای دیگه به جز تهران بیشتر دیده میشه
      مثلا در همدان که من‌بودم یا در کرمانشاه یا بدتر همه رر رفسنجان خیلی مسائل بدتر از این چشم چرونی بود توی همدان که رسما خانم هایی که مانتوی کوتاه تنشونه باید ی دست جلو ی پشتشونو بگیرن که مبادا دست درازی بشه که متاسفانه این مسئله البته کمتر در کرمانشاه و بیشتر در یزد وجود داره
      توی یزد ندیدم بهتوریست های خارجی اهانت بشه خیلی توریست های خارجی رو تحویل میگیرن ولی رسما به دانشجوها و خانم های ایرانی اهانت میکنن
      متاسفانه در ایران مردها چشم دیدن خانم که به صورت آزاد میگرده رو ندارن حالا چرا نمیدونم

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

واقعا زننده است. تو بازار تبریز وقتی یه زن راه می ره مردهاش طوری زننده نگاش می کنند ادم اصلا حالش از سفر به تبریز به هم می خوره. وقتشه تغییر رویه و تغیر رفتار بدید که شدیدا زشته

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

زشته بابا. شهر کوچیک باشه ادم ازش رد می شه. شهر به این بزرگی مردم به این پر مدعایی اینطور ظاهر بشن شرم اوره به خدا. گویی همین الان از غار اومدن بیرون. زشته به خدا

• f_k
    مشارکت کننده
    f_k

دو سال پیش که من دفته بودم تبریز زیاد برخورد خوبی ندیدم حتی از خود زن های تبریزی انگار من و دوستم جزامی بودیم یا ی مرضی داشتیم خیلی بد نگاه میکردن و کلی اذیت شدیم

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

ببینید این موارد باید بیان بشه باید گفته بشه تا شاید بهبود حاصل شه. این موارد گفته نشه نمی شه انتظار بهبود داشت چون محلی ها شاید اصلا نمی دانند رفتارشان زشت و زننده است و رفتارشان را طبیعی می پندارن

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

من از مردم تبریز اصلا انتظار این همه بی فرهنگی نداشتم. تصور من از مردم تبریز مردمی با فرهنگ و بسیار بازتر و با فرهنگ تر از این بود ولی متاسفانه در سفر به تبریز حقیقتا مرا از خود نا امید کرده و در برابر مهمانان شرمنده و شرمسار کردند

• پیام
      پیام

من تصورم از تبریز همیشه شهر قشنگ با فرهنگ خیلی خوب و راحت بود خیلی تعحب کردم اینطوری شنیدم البته خب مذهب چنان کرد با این مردم که واقعا هرجای این سرزمین که بری دل آدم دو میزنه و به قول جناب سلامی باید بیشتر بره آدم سمت همون عشایر و روستاها که کمتر درگیر این قید و بندها هستن

• صدرگشت
    سرپرست کل
    صدرگشت

البته نمی شه بی فرهنگی خودمون رو گردن مذهب بندازیم و مذهب در این مورد بخصوص به نظر من زیاد سهمی نداره چون شرایط مراغه و تبریز از این نظر یکیست چرا مردم مراغه از این نظر بسیار با شعورتر از مردم تبریز ظاهر شدند؟

• شيرازي
    شيرازي

از مردم تبريز انتظار نمي رفت انقدر بي جنله باشن، من كه اولش فكر كردم شوخي مي كنيد بعد كه ديدم جدا دلتون پره شوكه شدم، تبريزي ها ازشون انتظار بيشتري مي رفت

• nikandisheh
    مشارکت کننده
    nikandisheh

این خصوصیات تبریزیا ربطی به مذهب نداره و متاسفانه کمی بدجنس هستن. سوای دخالت در پوشش، که تو آدرس دادن هم اذیت می کنن و اگه بدونن می تونن مشکل کسی رو در هر زمینه ای حل بکنن حتما دریغ می کنن.

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.

هرگونه باز نشر مطالب این سایت حتی با ذکر منبع منوط به کسب اجازه ی کتبی می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت به استناد قانون حمایت حقوق مولفین و مصنفین و ... .پیگرد قاطع قانونی را به دنبال خواهد داشت.